Maxxis Dissector Tire - 29 x 2.40 Tubeless Folding BLK 3C Terra EXO+ Wide Trail
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 61 |
| Labeled Size | 29 x 2.4 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Maxxis Dissector Tire - 29 x 2.40 Tubeless Folding BLK 3C Terra EXO+ Wide Trail
Maxxis Dissector Tire - 29 x 2.40 Tubeless Folding BLK 3C Terra EXO+ Wide Trail
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 61 |
| Labeled Size | 29 x 2.4 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Original: $94.00
-65%$94.00
$32.90Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 61 |
| Labeled Size | 29 x 2.4 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |















