Maxxis Dissector II Tire 29x2.4" 3CT/EXO/TR/WT
- TECH SPECS
| Model | Dissector II |
| Size | 29" |
| Width | 2.4" |
| Casing | EXO WT |
| TPI | 60 |
| Compound | 3C MaxxTerra |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 975g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Maxxis Dissector II Tire 29x2.4" 3CT/EXO/TR/WT
Maxxis Dissector II Tire 29x2.4" 3CT/EXO/TR/WT
- TECH SPECS
| Model | Dissector II |
| Size | 29" |
| Width | 2.4" |
| Casing | EXO WT |
| TPI | 60 |
| Compound | 3C MaxxTerra |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 975g |
Original: $87.00
-65%$87.00
$30.45Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Model | Dissector II |
| Size | 29" |
| Width | 2.4" |
| Casing | EXO WT |
| TPI | 60 |
| Compound | 3C MaxxTerra |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 975g |















