Maxxis Dissector II Tire 29x2.4" 3CG/EXO+/TR/WT
- TECH SPECS
| Model | Dissector II |
| Size | 29" |
| Width | 2.4" |
| Casing | EXO+ WT |
| TPI | 60 |
| Compound | 3C MaxxGrip |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1050g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Maxxis Dissector II Tire 29x2.4" 3CG/EXO+/TR/WT
Maxxis Dissector II Tire 29x2.4" 3CG/EXO+/TR/WT
- TECH SPECS
| Model | Dissector II |
| Size | 29" |
| Width | 2.4" |
| Casing | EXO+ WT |
| TPI | 60 |
| Compound | 3C MaxxGrip |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1050g |
Original: $104.00
-65%$104.00
$36.40Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Model | Dissector II |
| Size | 29" |
| Width | 2.4" |
| Casing | EXO+ WT |
| TPI | 60 |
| Compound | 3C MaxxGrip |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1050g |















