Maxxis Assegai Tire - 29 x 2.5 Tubeless Folding Tan EXO Wide Trail
- TECH SPECS
| model | Assegai EXO WT |
| size | 29" |
| width | 2.5" |
| compound | dual |
| bead | folding |
| type | tubeless |
| color | black/tanwall |
| weight | 1153g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Maxxis Assegai Tire - 29 x 2.5 Tubeless Folding Tan EXO Wide Trail
Maxxis Assegai Tire - 29 x 2.5 Tubeless Folding Tan EXO Wide Trail
- TECH SPECS
| model | Assegai EXO WT |
| size | 29" |
| width | 2.5" |
| compound | dual |
| bead | folding |
| type | tubeless |
| color | black/tanwall |
| weight | 1153g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| model | Assegai EXO WT |
| size | 29" |
| width | 2.5" |
| compound | dual |
| bead | folding |
| type | tubeless |
| color | black/tanwall |
| weight | 1153g |















