Maxxis Assegai Tire - 29 x 2.5 Tubeless Folding BLK 3C MaxxGrip DH Wide Trail E-50
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Designed for ebike | Yes |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 64 |
| Labeled Size | 29 x 2.5 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Maxxis Assegai Tire - 29 x 2.5 Tubeless Folding BLK 3C MaxxGrip DH Wide Trail E-50
Maxxis Assegai Tire - 29 x 2.5 Tubeless Folding BLK 3C MaxxGrip DH Wide Trail E-50
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Designed for ebike | Yes |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 64 |
| Labeled Size | 29 x 2.5 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Original: $105.00
-65%$105.00
$36.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Designed for ebike | Yes |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 64 |
| Labeled Size | 29 x 2.5 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |















