Maxxis Aspen Tire - 29" Tubeless
| Flat Protection | Sidewall |
| TPI | 120, 170 |
| Color | Black |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 57, 61 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.25, 29 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 50, 60 |
| Weight | 650g, 691, 710g, 760 |
| Model | Aspen |
| Size | 29" |
| Width | 2.25", 2.4" |
| Casing | EXO, EXO WT |
| Compound | MaxxSpeed Silica |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Maxxis Aspen Tire - 29" Tubeless
Maxxis Aspen Tire - 29" Tubeless
| Flat Protection | Sidewall |
| TPI | 120, 170 |
| Color | Black |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 57, 61 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.25, 29 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 50, 60 |
| Weight | 650g, 691, 710g, 760 |
| Model | Aspen |
| Size | 29" |
| Width | 2.25", 2.4" |
| Casing | EXO, EXO WT |
| Compound | MaxxSpeed Silica |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
Original: $82.00
-65%$82.00
$28.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Sidewall |
| TPI | 120, 170 |
| Color | Black |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 57, 61 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.25, 29 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 50, 60 |
| Weight | 650g, 691, 710g, 760 |
| Model | Aspen |
| Size | 29" |
| Width | 2.25", 2.4" |
| Casing | EXO, EXO WT |
| Compound | MaxxSpeed Silica |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |















