Maxxis Aspen ST 29" Tire
- Lightweight XC race tire
- Features a high volume casing, ultra low profile center tread
- EXO: additional densely woven, lightweight, flexible fabric added to casing for enhanced puncture protection
- - TR: tubeless ready
- - MaxxSpeed Silica: Silica filler in the rubber polymer for reduced rolling resistance and better traction in the wet
- - 120tpi casing
| Model | Aspen ST |
| Size | 29" |
| Width | 2.25", 2.4" |
| Casing | EXO, EXO WT |
| TPI | 120, 170 |
| Compound | MaxxSpeed Silica |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 610g, 670g, 685g, 750g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Maxxis Aspen ST 29" Tire
Maxxis Aspen ST 29" Tire
- Lightweight XC race tire
- Features a high volume casing, ultra low profile center tread
- EXO: additional densely woven, lightweight, flexible fabric added to casing for enhanced puncture protection
- - TR: tubeless ready
- - MaxxSpeed Silica: Silica filler in the rubber polymer for reduced rolling resistance and better traction in the wet
- - 120tpi casing
| Model | Aspen ST |
| Size | 29" |
| Width | 2.25", 2.4" |
| Casing | EXO, EXO WT |
| TPI | 120, 170 |
| Compound | MaxxSpeed Silica |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 610g, 670g, 685g, 750g |
Original: $84.00
-65%$84.00
$29.40Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Lightweight XC race tire
- Features a high volume casing, ultra low profile center tread
- EXO: additional densely woven, lightweight, flexible fabric added to casing for enhanced puncture protection
- - TR: tubeless ready
- - MaxxSpeed Silica: Silica filler in the rubber polymer for reduced rolling resistance and better traction in the wet
- - 120tpi casing
| Model | Aspen ST |
| Size | 29" |
| Width | 2.25", 2.4" |
| Casing | EXO, EXO WT |
| TPI | 120, 170 |
| Compound | MaxxSpeed Silica |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 610g, 670g, 685g, 750g |















