Maxxis All Terrane Tire - 700 x 33 Tubeless Folding Black Dual EXO 120tpi
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| PSI | 75 |
| TPI | 120 |
| Weight | 375 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Cyclocross |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 33 |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Width (mm) | 33 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Maxxis All Terrane Tire - 700 x 33 Tubeless Folding Black Dual EXO 120tpi
Maxxis All Terrane Tire - 700 x 33 Tubeless Folding Black Dual EXO 120tpi
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| PSI | 75 |
| TPI | 120 |
| Weight | 375 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Cyclocross |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 33 |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Width (mm) | 33 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| PSI | 75 |
| TPI | 120 |
| Weight | 375 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Cyclocross |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 33 |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Width (mm) | 33 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |















