Maxxis Aggressor Tire - 29 x 2.3 Tubeless Folding Black Dual DD
- TECH SPECS
| Color | Black |
| TPI | 120 |
| Weight | 1112 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 58 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.3 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 60 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Maxxis Aggressor Tire - 29 x 2.3 Tubeless Folding Black Dual DD
Maxxis Aggressor Tire - 29 x 2.3 Tubeless Folding Black Dual DD
- TECH SPECS
| Color | Black |
| TPI | 120 |
| Weight | 1112 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 58 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.3 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 60 |
Original: $82.00
-65%$82.00
$28.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Color | Black |
| TPI | 120 |
| Weight | 1112 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 58 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.3 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 60 |















