Continental Aero 111 Tire
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 440 |
| Color | Black |
| Weight | 250, 280 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 26, 29 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 26, 700 x 29 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 101 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Continental Aero 111 Tire
Continental Aero 111 Tire
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 440 |
| Color | Black |
| Weight | 250, 280 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 26, 29 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 26, 700 x 29 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 101 |
Original: $128.95
-65%$128.95
$45.13Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 440 |
| Color | Black |
| Weight | 250, 280 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 26, 29 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 26, 700 x 29 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 101 |















