Challenge Strada Pro 700c x 27 Tire
- Designed for racing
- Handmade clincher for ultimate smooth feel
| Model | Strada Pro |
| Size | 700c |
| Width | 27mm |
| Compound | Smart |
| Bead | Folding |
| Type | Non-Tubeless, Tubeless |
| Color | Black/Tanwall |
| Weight | 265g, 280g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Challenge Strada Pro 700c x 27 Tire
Challenge Strada Pro 700c x 27 Tire
- Designed for racing
- Handmade clincher for ultimate smooth feel
| Model | Strada Pro |
| Size | 700c |
| Width | 27mm |
| Compound | Smart |
| Bead | Folding |
| Type | Non-Tubeless, Tubeless |
| Color | Black/Tanwall |
| Weight | 265g, 280g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Designed for racing
- Handmade clincher for ultimate smooth feel
| Model | Strada Pro |
| Size | 700c |
| Width | 27mm |
| Compound | Smart |
| Bead | Folding |
| Type | Non-Tubeless, Tubeless |
| Color | Black/Tanwall |
| Weight | 265g, 280g |















