🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Shimano ZEE FC-M640 Crankset
Shimano ZEE FC-M645/M640 Crank/Bottom Brackets SetsThick wall aluminum construction Reinforced steel axle with 30% greater stiffness compared to Trail designated crank options Steel pedal inserts Includes SM-BB52 68/73 bottom bracket
| Color | Black |
| Rings | 36 |
| BB/Frame Interface | English |
| Number of Chainrings | Single |
| BB Shell Width (mm) | 73 |
| Crank Length (mm) | 170, 175 |
| Crank Intended Use | Mountain |
| Drivetrain Speeds | 10 |
| Weight | 906 |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| BB Included | Yes |
| Spindle Interface Type | Shimano Hollowtech II |
| Chainring BCD | 104 |
| Defined Color | Black |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Shimano ZEE FC-M640 Crankset
Shimano ZEE FC-M640 Crankset
Shimano ZEE FC-M645/M640 Crank/Bottom Brackets SetsThick wall aluminum construction Reinforced steel axle with 30% greater stiffness compared to Trail designated crank options Steel pedal inserts Includes SM-BB52 68/73 bottom bracket
| Color | Black |
| Rings | 36 |
| BB/Frame Interface | English |
| Number of Chainrings | Single |
| BB Shell Width (mm) | 73 |
| Crank Length (mm) | 170, 175 |
| Crank Intended Use | Mountain |
| Drivetrain Speeds | 10 |
| Weight | 906 |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| BB Included | Yes |
| Spindle Interface Type | Shimano Hollowtech II |
| Chainring BCD | 104 |
| Defined Color | Black |
Select Size
From $145.00
Shimano ZEE FC-M640 Crankset—
$145.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Shimano ZEE FC-M645/M640 Crank/Bottom Brackets SetsThick wall aluminum construction Reinforced steel axle with 30% greater stiffness compared to Trail designated crank options Steel pedal inserts Includes SM-BB52 68/73 bottom bracket
| Color | Black |
| Rings | 36 |
| BB/Frame Interface | English |
| Number of Chainrings | Single |
| BB Shell Width (mm) | 73 |
| Crank Length (mm) | 170, 175 |
| Crank Intended Use | Mountain |
| Drivetrain Speeds | 10 |
| Weight | 906 |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| BB Included | Yes |
| Spindle Interface Type | Shimano Hollowtech II |
| Chainring BCD | 104 |
| Defined Color | Black |















