Shimano FC-TY-501-2 Crankset - 170mm 7/8-Speed 46-30t Riveted Square Taper JIS Spindle Interface BLK
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Rings | 46/30 |
| Number of Chainrings | Double |
| Crank Length (mm) | 170 |
| Crank Intended Use | Mountain |
| Drivetrain Speeds | 78 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Square Taper JIS |
| Chainring BCD | Riveted |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 MTB Hubs |
| Defined Color | Black |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Shimano FC-TY-501-2 Crankset - 170mm 7/8-Speed 46-30t Riveted Square Taper JIS Spindle Interface BLK
Shimano FC-TY-501-2 Crankset - 170mm 7/8-Speed 46-30t Riveted Square Taper JIS Spindle Interface BLK
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Rings | 46/30 |
| Number of Chainrings | Double |
| Crank Length (mm) | 170 |
| Crank Intended Use | Mountain |
| Drivetrain Speeds | 78 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Square Taper JIS |
| Chainring BCD | Riveted |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 MTB Hubs |
| Defined Color | Black |
Original: $30.00
-65%$30.00
$10.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Rings | 46/30 |
| Number of Chainrings | Double |
| Crank Length (mm) | 170 |
| Crank Intended Use | Mountain |
| Drivetrain Speeds | 78 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Square Taper JIS |
| Chainring BCD | Riveted |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 MTB Hubs |
| Defined Color | Black |














