🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Shimano XTR FC-M9120 Crankset
Shimano XTR M9120 cranks feature a lightweight and rigid design thanks to Hollowtech II crank construction. Chainrings can be easily exchanged with the direct mount system and one key release.
| Rings | Sold Separately |
| Number of Chainrings | No Rings Included |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| Chainring BCD | Direct Mount |
| Chainline/Hub Compatibility | 141/148 Boost Hubs |
| Color | Gray |
| Crank Length (mm) | 170, 175 |
| Crank Intended Use | Mountain |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Shimano Hollowtech II |
| Defined Color | Gray |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Shimano XTR FC-M9120 Crankset
Shimano XTR FC-M9120 Crankset
Shimano XTR M9120 cranks feature a lightweight and rigid design thanks to Hollowtech II crank construction. Chainrings can be easily exchanged with the direct mount system and one key release.
| Rings | Sold Separately |
| Number of Chainrings | No Rings Included |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| Chainring BCD | Direct Mount |
| Chainline/Hub Compatibility | 141/148 Boost Hubs |
| Color | Gray |
| Crank Length (mm) | 170, 175 |
| Crank Intended Use | Mountain |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Shimano Hollowtech II |
| Defined Color | Gray |
Select Crank Length
From $565.00
Shimano XTR FC-M9120 Crankset—
$565.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Shimano XTR M9120 cranks feature a lightweight and rigid design thanks to Hollowtech II crank construction. Chainrings can be easily exchanged with the direct mount system and one key release.
| Rings | Sold Separately |
| Number of Chainrings | No Rings Included |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| Chainring BCD | Direct Mount |
| Chainline/Hub Compatibility | 141/148 Boost Hubs |
| Color | Gray |
| Crank Length (mm) | 170, 175 |
| Crank Intended Use | Mountain |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Shimano Hollowtech II |
| Defined Color | Gray |















