Shimano XTR FC-M9100 Crankset - 175mm 12-Speed 1x Direct Mount Hollowtech II Spindle Interface Gray
- TECH SPECS
| Defined Color | Gray |
| Spindle Interface Type | Shimano Hollowtech II |
| Chainring BCD | Direct Mount |
| Color | Gray |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 MTB Hubs |
| Chainline/Hub Compatibility | 141/148 Boost Hubs |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| Number of Chainrings | No Rings Included |
| Crank Intended Use | Mountain |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Crank Length (mm) | 175 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Shimano XTR FC-M9100 Crankset - 175mm 12-Speed 1x Direct Mount Hollowtech II Spindle Interface Gray
Shimano XTR FC-M9100 Crankset - 175mm 12-Speed 1x Direct Mount Hollowtech II Spindle Interface Gray
- TECH SPECS
| Defined Color | Gray |
| Spindle Interface Type | Shimano Hollowtech II |
| Chainring BCD | Direct Mount |
| Color | Gray |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 MTB Hubs |
| Chainline/Hub Compatibility | 141/148 Boost Hubs |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| Number of Chainrings | No Rings Included |
| Crank Intended Use | Mountain |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Crank Length (mm) | 175 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Defined Color | Gray |
| Spindle Interface Type | Shimano Hollowtech II |
| Chainring BCD | Direct Mount |
| Color | Gray |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 MTB Hubs |
| Chainline/Hub Compatibility | 141/148 Boost Hubs |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| Number of Chainrings | No Rings Included |
| Crank Intended Use | Mountain |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Crank Length (mm) | 175 |















