Shimano Ultegra FC-R8000 Crankset - 172.5mm 11-Speed 53/39t 110 Asymmetric BCD Hollowtech II Spindle Interface BLK
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| Rings | 53/39 |
| Spindle Interface Type | Shimano Hollowtech II |
| Chainring BCD | 110 Shimano Asymmetric |
| Color | Black |
| Chainline/Hub Compatibility | 130 Hubs |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs > 415 mm Chainstay |
| keyword search | IFCR9100DX39 |
| Drivetrain Speeds | 11 |
| Weight | 690 |
| Number of Chainrings | Double |
| Crank Intended Use | Road |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Crank Length (mm) | 172.5 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Shimano Ultegra FC-R8000 Crankset - 172.5mm 11-Speed 53/39t 110 Asymmetric BCD Hollowtech II Spindle Interface BLK
Shimano Ultegra FC-R8000 Crankset - 172.5mm 11-Speed 53/39t 110 Asymmetric BCD Hollowtech II Spindle Interface BLK
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| Rings | 53/39 |
| Spindle Interface Type | Shimano Hollowtech II |
| Chainring BCD | 110 Shimano Asymmetric |
| Color | Black |
| Chainline/Hub Compatibility | 130 Hubs |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs > 415 mm Chainstay |
| keyword search | IFCR9100DX39 |
| Drivetrain Speeds | 11 |
| Weight | 690 |
| Number of Chainrings | Double |
| Crank Intended Use | Road |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Crank Length (mm) | 172.5 |
Original: $289.99
-65%$289.99
$101.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| Rings | 53/39 |
| Spindle Interface Type | Shimano Hollowtech II |
| Chainring BCD | 110 Shimano Asymmetric |
| Color | Black |
| Chainline/Hub Compatibility | 130 Hubs |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs > 415 mm Chainstay |
| keyword search | IFCR9100DX39 |
| Drivetrain Speeds | 11 |
| Weight | 690 |
| Number of Chainrings | Double |
| Crank Intended Use | Road |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Crank Length (mm) | 172.5 |















