Shimano Ultegra FC-08 Crankset
| Rings | 50/34, 52/36 |
| Number of Chainrings | Double |
| Drivetrain Speeds | 11 |
| Chainring BCD | 110 Shimano Asymmetric |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs > 415 mm Chainstay |
| Color | Black |
| Crank Length (mm) | 165, 170, 172.5, 175 |
| Crank Intended Use | Road |
| Weight | 674, 681 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Shimano Hollowtech II |
| Defined Color | Black |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Shimano Ultegra FC-08 Crankset
Shimano Ultegra FC-08 Crankset
| Rings | 50/34, 52/36 |
| Number of Chainrings | Double |
| Drivetrain Speeds | 11 |
| Chainring BCD | 110 Shimano Asymmetric |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs > 415 mm Chainstay |
| Color | Black |
| Crank Length (mm) | 165, 170, 172.5, 175 |
| Crank Intended Use | Road |
| Weight | 674, 681 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Shimano Hollowtech II |
| Defined Color | Black |
Original: $365.00
-65%$365.00
$127.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Rings | 50/34, 52/36 |
| Number of Chainrings | Double |
| Drivetrain Speeds | 11 |
| Chainring BCD | 110 Shimano Asymmetric |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs > 415 mm Chainstay |
| Color | Black |
| Crank Length (mm) | 165, 170, 172.5, 175 |
| Crank Intended Use | Road |
| Weight | 674, 681 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Shimano Hollowtech II |
| Defined Color | Black |















