Shimano Tourney FC-A070 Crankset - 170mm 7/8-Speed Riveted Square Taper JIS Spindle Interface, Black
| Rings | 50/34, 50/39/30 |
| Number of Chainrings | Double, Triple |
| Drivetrain Speeds | 8 |
| Chainring BCD | Riveted |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs > 415 mm Chainstay |
| Color | Black |
| Crank Length (mm) | 170 |
| Crank Intended Use | Road |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Square Taper JIS |
| Defined Color | Black |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




Shimano Tourney FC-A070 Crankset - 170mm 7/8-Speed Riveted Square Taper JIS Spindle Interface, Black
Shimano Tourney FC-A070 Crankset - 170mm 7/8-Speed Riveted Square Taper JIS Spindle Interface, Black
| Rings | 50/34, 50/39/30 |
| Number of Chainrings | Double, Triple |
| Drivetrain Speeds | 8 |
| Chainring BCD | Riveted |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs > 415 mm Chainstay |
| Color | Black |
| Crank Length (mm) | 170 |
| Crank Intended Use | Road |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Square Taper JIS |
| Defined Color | Black |
Original: $57.00
-65%$57.00
$19.95Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Rings | 50/34, 50/39/30 |
| Number of Chainrings | Double, Triple |
| Drivetrain Speeds | 8 |
| Chainring BCD | Riveted |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs > 415 mm Chainstay |
| Color | Black |
| Crank Length (mm) | 170 |
| Crank Intended Use | Road |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Square Taper JIS |
| Defined Color | Black |















