Shimano Tiagra FC-4700 Crankset
| Rings | 48/34, 50/34, 52/36 |
| Number of Chainrings | Double |
| Drivetrain Speeds | 10 |
| Chainring BCD | 110 Shimano Asymmetric |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs > 415 mm Chainstay |
| Color | Gray |
| Crank Length (mm) | 165, 170, 172.5, 175 |
| Crank Intended Use | Road |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Shimano Hollowtech II |
| Defined Color | Gray |
| keyword search | EFCRS400CX04X, EFCRS400EX04X |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Shimano Tiagra FC-4700 Crankset
Shimano Tiagra FC-4700 Crankset
| Rings | 48/34, 50/34, 52/36 |
| Number of Chainrings | Double |
| Drivetrain Speeds | 10 |
| Chainring BCD | 110 Shimano Asymmetric |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs > 415 mm Chainstay |
| Color | Gray |
| Crank Length (mm) | 165, 170, 172.5, 175 |
| Crank Intended Use | Road |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Shimano Hollowtech II |
| Defined Color | Gray |
| keyword search | EFCRS400CX04X, EFCRS400EX04X |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Rings | 48/34, 50/34, 52/36 |
| Number of Chainrings | Double |
| Drivetrain Speeds | 10 |
| Chainring BCD | 110 Shimano Asymmetric |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs > 415 mm Chainstay |
| Color | Gray |
| Crank Length (mm) | 165, 170, 172.5, 175 |
| Crank Intended Use | Road |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Shimano Hollowtech II |
| Defined Color | Gray |
| keyword search | EFCRS400CX04X, EFCRS400EX04X |















