Shimano SLX FC-M7120-1 Crankset
| Rings | Sold Separately |
| Number of Chainrings | No Rings Included |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| Chainring BCD | Direct Mount |
| Chainline/Hub Compatibility | 141/148 Boost Hubs |
| Color | Black |
| Crank Length (mm) | 165, 170, 175 |
| Crank Intended Use | Mountain |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Shimano Hollowtech II |
| Defined Color | Black |
| keyword search | SLX FC |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Shimano SLX FC-M7120-1 Crankset
Shimano SLX FC-M7120-1 Crankset
| Rings | Sold Separately |
| Number of Chainrings | No Rings Included |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| Chainring BCD | Direct Mount |
| Chainline/Hub Compatibility | 141/148 Boost Hubs |
| Color | Black |
| Crank Length (mm) | 165, 170, 175 |
| Crank Intended Use | Mountain |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Shimano Hollowtech II |
| Defined Color | Black |
| keyword search | SLX FC |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Rings | Sold Separately |
| Number of Chainrings | No Rings Included |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| Chainring BCD | Direct Mount |
| Chainline/Hub Compatibility | 141/148 Boost Hubs |
| Color | Black |
| Crank Length (mm) | 165, 170, 175 |
| Crank Intended Use | Mountain |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Shimano Hollowtech II |
| Defined Color | Black |
| keyword search | SLX FC |















