Shimano GRX FC-RX820-1/2 Cranksets
| Color | Black |
| Rings | 40, 48/31 |
| Number of Chainrings | Double, Single |
| Crank Length (mm) | 170, 172.5, 175 |
| Crank Intended Use | Gravel |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| Weight | 644, 710 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Shimano Hollowtech II |
| Chainring BCD | 110 Shimano Asymmetric, 80 |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs > 415 mm Chainstay |
| Defined Color | Black |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






Shimano GRX FC-RX820-1/2 Cranksets
Shimano GRX FC-RX820-1/2 Cranksets
| Color | Black |
| Rings | 40, 48/31 |
| Number of Chainrings | Double, Single |
| Crank Length (mm) | 170, 172.5, 175 |
| Crank Intended Use | Gravel |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| Weight | 644, 710 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Shimano Hollowtech II |
| Chainring BCD | 110 Shimano Asymmetric, 80 |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs > 415 mm Chainstay |
| Defined Color | Black |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Color | Black |
| Rings | 40, 48/31 |
| Number of Chainrings | Double, Single |
| Crank Length (mm) | 170, 172.5, 175 |
| Crank Intended Use | Gravel |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| Weight | 644, 710 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Shimano Hollowtech II |
| Chainring BCD | 110 Shimano Asymmetric, 80 |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs > 415 mm Chainstay |
| Defined Color | Black |















