Shimano GRX FC-RX610-1 Crankset - 12 Speed Hollowtech II Spindle Interface BLK
| Color | Black |
| Rings | 40, 46/30 |
| Number of Chainrings | Double, Single |
| Crank Length (mm) | 165, 170, 172.5, 175 |
| Crank Intended Use | Gravel |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| Weight | 812 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Shimano Hollowtech II |
| Chainring BCD | 110 Shimano Asymmetric, 80 |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs > 415 mm Chainstay |
| Defined Color | Black |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns








Shimano GRX FC-RX610-1 Crankset - 12 Speed Hollowtech II Spindle Interface BLK
Shimano GRX FC-RX610-1 Crankset - 12 Speed Hollowtech II Spindle Interface BLK
| Color | Black |
| Rings | 40, 46/30 |
| Number of Chainrings | Double, Single |
| Crank Length (mm) | 165, 170, 172.5, 175 |
| Crank Intended Use | Gravel |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| Weight | 812 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Shimano Hollowtech II |
| Chainring BCD | 110 Shimano Asymmetric, 80 |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs > 415 mm Chainstay |
| Defined Color | Black |
Original: $180.00
-65%$180.00
$63.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Color | Black |
| Rings | 40, 46/30 |
| Number of Chainrings | Double, Single |
| Crank Length (mm) | 165, 170, 172.5, 175 |
| Crank Intended Use | Gravel |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| Weight | 812 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Shimano Hollowtech II |
| Chainring BCD | 110 Shimano Asymmetric, 80 |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs > 415 mm Chainstay |
| Defined Color | Black |















