Shimano FC-MT500-3 Crankset
| Rings | 40/30/22 |
| Number of Chainrings | Triple |
| Drivetrain Speeds | 10 |
| Chainring BCD | 64 |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 MTB Hubs |
| Color | Black |
| Crank Length (mm) | 170, 175 |
| Crank Intended Use | Mountain |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Defined Color | Black |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Shimano FC-MT500-3 Crankset
Shimano FC-MT500-3 Crankset
| Rings | 40/30/22 |
| Number of Chainrings | Triple |
| Drivetrain Speeds | 10 |
| Chainring BCD | 64 |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 MTB Hubs |
| Color | Black |
| Crank Length (mm) | 170, 175 |
| Crank Intended Use | Mountain |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Defined Color | Black |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Rings | 40/30/22 |
| Number of Chainrings | Triple |
| Drivetrain Speeds | 10 |
| Chainring BCD | 64 |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 MTB Hubs |
| Color | Black |
| Crank Length (mm) | 170, 175 |
| Crank Intended Use | Mountain |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Defined Color | Black |















