Shimano FC-M315-B2 Crankset
| Color | Black |
| Rings | 36/22 |
| Number of Chainrings | Double |
| Crank Length (mm) | 170, 175 |
| Crank Intended Use | Mountain |
| Drivetrain Speeds | 8 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Square Taper JIS |
| Chainring BCD | Riveted |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 MTB Hubs, 141/148 Boost Hubs |
| Defined Color | Black |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Shimano FC-M315-B2 Crankset
Shimano FC-M315-B2 Crankset
| Color | Black |
| Rings | 36/22 |
| Number of Chainrings | Double |
| Crank Length (mm) | 170, 175 |
| Crank Intended Use | Mountain |
| Drivetrain Speeds | 8 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Square Taper JIS |
| Chainring BCD | Riveted |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 MTB Hubs, 141/148 Boost Hubs |
| Defined Color | Black |
Original: $32.00
-65%$32.00
$11.20Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Color | Black |
| Rings | 36/22 |
| Number of Chainrings | Double |
| Crank Length (mm) | 170, 175 |
| Crank Intended Use | Mountain |
| Drivetrain Speeds | 8 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Square Taper JIS |
| Chainring BCD | Riveted |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 MTB Hubs, 141/148 Boost Hubs |
| Defined Color | Black |















