Shimano CUES FC-U6000-2 Crankset - 170mm 9/10-Speed 46/30t Asymmetric 110 BCD Hollowtech II BLK
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Rings | 46/30 |
| Number of Chainrings | Double |
| Crank Length (mm) | 170 |
| Drivetrain Speeds | 9 |
| Drivetrain Speeds | 10 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Shimano Hollowtech II |
| Chainring BCD | 110 Shimano Asymmetric |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 MTB Hubs |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Shimano CUES FC-U6000-2 Crankset - 170mm 9/10-Speed 46/30t Asymmetric 110 BCD Hollowtech II BLK
Shimano CUES FC-U6000-2 Crankset - 170mm 9/10-Speed 46/30t Asymmetric 110 BCD Hollowtech II BLK
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Rings | 46/30 |
| Number of Chainrings | Double |
| Crank Length (mm) | 170 |
| Drivetrain Speeds | 9 |
| Drivetrain Speeds | 10 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Shimano Hollowtech II |
| Chainring BCD | 110 Shimano Asymmetric |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 MTB Hubs |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Rings | 46/30 |
| Number of Chainrings | Double |
| Crank Length (mm) | 170 |
| Drivetrain Speeds | 9 |
| Drivetrain Speeds | 10 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Shimano Hollowtech II |
| Chainring BCD | 110 Shimano Asymmetric |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 MTB Hubs |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |















