Shimano CUES FC-U4010-2/2B Cranksets
| Rings | 36/22, 46/30 |
| Number of Chainrings | Double |
| Drivetrain Speeds | 10, 11 |
| Chainring BCD | Riveted |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 MTB Hubs, 141/148 Boost Hubs |
| Color | Black |
| Crank Length (mm) | 170, 175 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Shimano Hollowtech II |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




Shimano CUES FC-U4010-2/2B Cranksets
Shimano CUES FC-U4010-2/2B Cranksets
| Rings | 36/22, 46/30 |
| Number of Chainrings | Double |
| Drivetrain Speeds | 10, 11 |
| Chainring BCD | Riveted |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 MTB Hubs, 141/148 Boost Hubs |
| Color | Black |
| Crank Length (mm) | 170, 175 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Shimano Hollowtech II |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
Original: $45.00
-65%$45.00
$15.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Rings | 36/22, 46/30 |
| Number of Chainrings | Double |
| Drivetrain Speeds | 10, 11 |
| Chainring BCD | Riveted |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 MTB Hubs, 141/148 Boost Hubs |
| Color | Black |
| Crank Length (mm) | 170, 175 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Shimano Hollowtech II |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |















