Shimano Claris FC-R2000 Crankset
| Rings | 50/34 |
| Number of Chainrings | Double |
| Drivetrain Speeds | 8 |
| Chainring BCD | 110 |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs > 415 mm Chainstay |
| Color | Black |
| Crank Length (mm) | 165, 170, 175 |
| Crank Intended Use | Road |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Shimano Hollowtech II |
| Defined Color | Black |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Shimano Claris FC-R2000 Crankset
Shimano Claris FC-R2000 Crankset
| Rings | 50/34 |
| Number of Chainrings | Double |
| Drivetrain Speeds | 8 |
| Chainring BCD | 110 |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs > 415 mm Chainstay |
| Color | Black |
| Crank Length (mm) | 165, 170, 175 |
| Crank Intended Use | Road |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Shimano Hollowtech II |
| Defined Color | Black |
Original: $103.80
-65%$103.80
$36.33Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Rings | 50/34 |
| Number of Chainrings | Double |
| Drivetrain Speeds | 8 |
| Chainring BCD | 110 |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs > 415 mm Chainstay |
| Color | Black |
| Crank Length (mm) | 165, 170, 175 |
| Crank Intended Use | Road |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Shimano Hollowtech II |
| Defined Color | Black |















