Shimano Altus FC-M371 9-Speed Crankset
| Color | Black |
| Rings | 48/36/26 |
| Number of Chainrings | Triple |
| Crank Length (mm) | 170, 175 |
| Crank Intended Use | Mountain |
| Drivetrain Speeds | 9 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Square Taper JIS |
| Chainring BCD | Riveted |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 MTB Hubs |
| Defined Color | Black |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Shimano Altus FC-M371 9-Speed Crankset
Shimano Altus FC-M371 9-Speed Crankset
| Color | Black |
| Rings | 48/36/26 |
| Number of Chainrings | Triple |
| Crank Length (mm) | 170, 175 |
| Crank Intended Use | Mountain |
| Drivetrain Speeds | 9 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Square Taper JIS |
| Chainring BCD | Riveted |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 MTB Hubs |
| Defined Color | Black |
Original: $61.00
-65%$61.00
$21.35Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Color | Black |
| Rings | 48/36/26 |
| Number of Chainrings | Triple |
| Crank Length (mm) | 170, 175 |
| Crank Intended Use | Mountain |
| Drivetrain Speeds | 9 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Square Taper JIS |
| Chainring BCD | Riveted |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 MTB Hubs |
| Defined Color | Black |















