Shimano Altus FC-M311 Crankset - 175mm 7/8-Speed 48/38/28t Riveted Square Taper JIS Spindle Interface BLK
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Rings | 28/38/48 |
| Rings | 48/38/28 |
| Number of Chainrings | Triple |
| Crank Length (mm) | 175 |
| Crank Intended Use | Mountain |
| Drivetrain Speeds | 7 |
| Drivetrain Speeds | 8 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Square Taper JIS |
| Chainring BCD | Riveted |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 MTB Hubs |
| Defined Color | Black |
| keyword search | EFCM311E888XL |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Shimano Altus FC-M311 Crankset - 175mm 7/8-Speed 48/38/28t Riveted Square Taper JIS Spindle Interface BLK
Shimano Altus FC-M311 Crankset - 175mm 7/8-Speed 48/38/28t Riveted Square Taper JIS Spindle Interface BLK
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Rings | 28/38/48 |
| Rings | 48/38/28 |
| Number of Chainrings | Triple |
| Crank Length (mm) | 175 |
| Crank Intended Use | Mountain |
| Drivetrain Speeds | 7 |
| Drivetrain Speeds | 8 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Square Taper JIS |
| Chainring BCD | Riveted |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 MTB Hubs |
| Defined Color | Black |
| keyword search | EFCM311E888XL |
Original: $42.00
-65%$42.00
$14.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Rings | 28/38/48 |
| Rings | 48/38/28 |
| Number of Chainrings | Triple |
| Crank Length (mm) | 175 |
| Crank Intended Use | Mountain |
| Drivetrain Speeds | 7 |
| Drivetrain Speeds | 8 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Square Taper JIS |
| Chainring BCD | Riveted |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 MTB Hubs |
| Defined Color | Black |
| keyword search | EFCM311E888XL |















