Shimano Alfine FC-S501 Crankset - 170mm 8/9-Speed 130BCD 39t 24mm Hollow Spindle Includes BSA Bottom Bracket BLK
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Rings | 39 |
| Number of Chainrings | Single |
| Crank Length (mm) | 170 |
| Crank Intended Use | Road |
| Crank Intended Use | Commute |
| Drivetrain Speeds | 8 |
| Drivetrain Speeds | 9 |
| Weight | 977 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Chainring BCD | 130 |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs < 415 mm Chainstay |
| Defined Color | Black |
| keyword search | Alfine |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Shimano Alfine FC-S501 Crankset - 170mm 8/9-Speed 130BCD 39t 24mm Hollow Spindle Includes BSA Bottom Bracket BLK
Shimano Alfine FC-S501 Crankset - 170mm 8/9-Speed 130BCD 39t 24mm Hollow Spindle Includes BSA Bottom Bracket BLK
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Rings | 39 |
| Number of Chainrings | Single |
| Crank Length (mm) | 170 |
| Crank Intended Use | Road |
| Crank Intended Use | Commute |
| Drivetrain Speeds | 8 |
| Drivetrain Speeds | 9 |
| Weight | 977 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Chainring BCD | 130 |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs < 415 mm Chainstay |
| Defined Color | Black |
| keyword search | Alfine |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Rings | 39 |
| Number of Chainrings | Single |
| Crank Length (mm) | 170 |
| Crank Intended Use | Road |
| Crank Intended Use | Commute |
| Drivetrain Speeds | 8 |
| Drivetrain Speeds | 9 |
| Weight | 977 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Chainring BCD | 130 |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs < 415 mm Chainstay |
| Defined Color | Black |
| keyword search | Alfine |















