Shimano 105 FC-RS520 Crankset
| Color | Black |
| Rings | 50/34 |
| Number of Chainrings | Double |
| Crank Length (mm) | 165, 170, 172.5, 175 |
| Crank Intended Use | Road |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Shimano Hollowtech II |
| Chainring BCD | 110 Shimano Asymmetric |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs > 415 mm Chainstay |
| Defined Color | Black |
| keyword search | 105 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




Shimano 105 FC-RS520 Crankset
Shimano 105 FC-RS520 Crankset
| Color | Black |
| Rings | 50/34 |
| Number of Chainrings | Double |
| Crank Length (mm) | 165, 170, 172.5, 175 |
| Crank Intended Use | Road |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Shimano Hollowtech II |
| Chainring BCD | 110 Shimano Asymmetric |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs > 415 mm Chainstay |
| Defined Color | Black |
| keyword search | 105 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Color | Black |
| Rings | 50/34 |
| Number of Chainrings | Double |
| Crank Length (mm) | 165, 170, 172.5, 175 |
| Crank Intended Use | Road |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Shimano Hollowtech II |
| Chainring BCD | 110 Shimano Asymmetric |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs > 415 mm Chainstay |
| Defined Color | Black |
| keyword search | 105 |















