Shimano 105 FC-R7000 Crankset
| Rings | Sold Separately |
| Number of Chainrings | No Rings Included |
| Drivetrain Speeds | 11 |
| Chainring BCD | 110 Shimano Asymmetric |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs > 415 mm Chainstay |
| Color | Black |
| Crank Length (mm) | 160, 165, 170, 172.5, 175 |
| Crank Intended Use | Road |
| Weight | 713 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Shimano Hollowtech II |
| Defined Color | Black |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns





Shimano 105 FC-R7000 Crankset
Shimano 105 FC-R7000 Crankset
| Rings | Sold Separately |
| Number of Chainrings | No Rings Included |
| Drivetrain Speeds | 11 |
| Chainring BCD | 110 Shimano Asymmetric |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs > 415 mm Chainstay |
| Color | Black |
| Crank Length (mm) | 160, 165, 170, 172.5, 175 |
| Crank Intended Use | Road |
| Weight | 713 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Shimano Hollowtech II |
| Defined Color | Black |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Rings | Sold Separately |
| Number of Chainrings | No Rings Included |
| Drivetrain Speeds | 11 |
| Chainring BCD | 110 Shimano Asymmetric |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs > 415 mm Chainstay |
| Color | Black |
| Crank Length (mm) | 160, 165, 170, 172.5, 175 |
| Crank Intended Use | Road |
| Weight | 713 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Shimano Hollowtech II |
| Defined Color | Black |















