MRP Rock Solid Fork
| Steerer Type | Straight |
| Color | Carbon |
| Brake Mount (Fork) | Post Mount 160 |
| Crown Race | 30 |
| Weight | 725g (1.6 Lbs), 740, 760 |
| Wheel Size | 27.5", 29" |
| Wheel Mount Center Offset (mm) | 0 |
| Offset | 42mm, 44 |
| Material | Carbon |
| Defined Color | Black |
| Maximum Tire Clearance (Fork) | 2.5, 3.0 |
| Axle to Crown Length | 445, 490 |
| Front Axle | 9mm x 100mm |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Steerer Tube Length (mm) | 250 |
| Model | Rock Solid |
| Steerer (Stem/Race) | Tapered (28.6/40mm) |
| Axle | Crown-490mm |
| Brake Mount | Disc Only (PM-160) |
| Dropout | 15x100mm TA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



MRP Rock Solid Fork
MRP Rock Solid Fork
| Steerer Type | Straight |
| Color | Carbon |
| Brake Mount (Fork) | Post Mount 160 |
| Crown Race | 30 |
| Weight | 725g (1.6 Lbs), 740, 760 |
| Wheel Size | 27.5", 29" |
| Wheel Mount Center Offset (mm) | 0 |
| Offset | 42mm, 44 |
| Material | Carbon |
| Defined Color | Black |
| Maximum Tire Clearance (Fork) | 2.5, 3.0 |
| Axle to Crown Length | 445, 490 |
| Front Axle | 9mm x 100mm |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Steerer Tube Length (mm) | 250 |
| Model | Rock Solid |
| Steerer (Stem/Race) | Tapered (28.6/40mm) |
| Axle | Crown-490mm |
| Brake Mount | Disc Only (PM-160) |
| Dropout | 15x100mm TA |
Original: $459.95
-65%$459.95
$160.98Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Steerer Type | Straight |
| Color | Carbon |
| Brake Mount (Fork) | Post Mount 160 |
| Crown Race | 30 |
| Weight | 725g (1.6 Lbs), 740, 760 |
| Wheel Size | 27.5", 29" |
| Wheel Mount Center Offset (mm) | 0 |
| Offset | 42mm, 44 |
| Material | Carbon |
| Defined Color | Black |
| Maximum Tire Clearance (Fork) | 2.5, 3.0 |
| Axle to Crown Length | 445, 490 |
| Front Axle | 9mm x 100mm |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Steerer Tube Length (mm) | 250 |
| Model | Rock Solid |
| Steerer (Stem/Race) | Tapered (28.6/40mm) |
| Axle | Crown-490mm |
| Brake Mount | Disc Only (PM-160) |
| Dropout | 15x100mm TA |














