MRP Ribbon Air Suspension Fork
| Axle to Crown Length | 552, 562 |
| Brake Type | Post Mount 180 |
| Color | Black |
| Crown Race | 40 |
| Defined Color | Black |
| External Adjustments | Low Speed Compression Damping |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Maximum Tire Width | 2.6 - 3.0", 2.6" |
| Negative Spring | Air |
| Offset | 39, 41 |
| Positive Spring | Air |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Stanchion Diameter | 35 |
| Steerer Type | Tapered |
| Travel (mm) | 140, 160, 170 |
| Weight | 1950 |
| Wheel Size | 27.5", 27.5+ |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

MRP Ribbon Air Suspension Fork
MRP Ribbon Air Suspension Fork
| Axle to Crown Length | 552, 562 |
| Brake Type | Post Mount 180 |
| Color | Black |
| Crown Race | 40 |
| Defined Color | Black |
| External Adjustments | Low Speed Compression Damping |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Maximum Tire Width | 2.6 - 3.0", 2.6" |
| Negative Spring | Air |
| Offset | 39, 41 |
| Positive Spring | Air |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Stanchion Diameter | 35 |
| Steerer Type | Tapered |
| Travel (mm) | 140, 160, 170 |
| Weight | 1950 |
| Wheel Size | 27.5", 27.5+ |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Axle to Crown Length | 552, 562 |
| Brake Type | Post Mount 180 |
| Color | Black |
| Crown Race | 40 |
| Defined Color | Black |
| External Adjustments | Low Speed Compression Damping |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Maximum Tire Width | 2.6 - 3.0", 2.6" |
| Negative Spring | Air |
| Offset | 39, 41 |
| Positive Spring | Air |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Stanchion Diameter | 35 |
| Steerer Type | Tapered |
| Travel (mm) | 140, 160, 170 |
| Weight | 1950 |
| Wheel Size | 27.5", 27.5+ |














