microSHIFT Sword 1x Crankset
| Color | Gray |
| Rings | 40, 42 |
| Number of Chainrings | Single |
| Crank Length (mm) | 165, 170, 172.5, 175 |
| Crank Intended Use | Gravel |
| Drivetrain Speeds | 10 |
| Weight | 790, 810 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Shimano Hollowtech II |
| Chainring BCD | 110 Shimano Asymmetric |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 MTB Hubs |
| Defined Color | Gray |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


microSHIFT Sword 1x Crankset
microSHIFT Sword 1x Crankset
| Color | Gray |
| Rings | 40, 42 |
| Number of Chainrings | Single |
| Crank Length (mm) | 165, 170, 172.5, 175 |
| Crank Intended Use | Gravel |
| Drivetrain Speeds | 10 |
| Weight | 790, 810 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Shimano Hollowtech II |
| Chainring BCD | 110 Shimano Asymmetric |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 MTB Hubs |
| Defined Color | Gray |
Original: $114.99
-65%$114.99
$40.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Color | Gray |
| Rings | 40, 42 |
| Number of Chainrings | Single |
| Crank Length (mm) | 165, 170, 172.5, 175 |
| Crank Intended Use | Gravel |
| Drivetrain Speeds | 10 |
| Weight | 790, 810 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Shimano Hollowtech II |
| Chainring BCD | 110 Shimano Asymmetric |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 MTB Hubs |
| Defined Color | Gray |















