Marzocchi Bomber Z1 Suspension Fork - Shiny Black, 15QR x 110 - 29", 150mm
- All Mountain/Enduro/Park fork featuring the stout and proven 36mm chassis
- Redesigned lower legs feature a stiffer arch design
- Lower leg bypass channels for buttery, hassle-free suspension action
- Rail/Grip damper with compression sweep adjustment, from locked out to full open
- Simple rebound adjustment for the set-and-forget rider
- Float Evol air spring system for bottomless travel feel
- 15QRx110 quick release thru-axle
- Tapered steerer tube for maximum stiffness
- 180-203mm disc rotor
- 2.6" max tire size
- Starting weight 2249g
| Model | Bomber Z1 |
| Wheel Size | 27.5", 29" |
| Steerer (Stem/Race) | Tapered (28.6/40mm) |
| Offset | 44, 44mm |
| Travel | 150mm |
| Spring Type | Float Air |
| Brake Mount | Disc Only (PM) |
| Dropout | 15x110mm Boost |
| Weight | -, 2249 |
| Color | Shiny Black |
| Steerer Type | Tapered |
| Lockout Switch | Crown |
| Negative Spring | Air |
| Travel (mm) | 160 |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Maximum Tire Width | 66 |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Crown Race | 40 |
| External Adjustments | Rebound Damping |
| Defined Color | Black |
| Positive Spring | Air |
| keyword search | MY25 |
| Stanchion Diameter | 36 |
| Steerer Tube Length (mm) | 263 |
| Brake Type | Post Mount 180 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Marzocchi Bomber Z1 Suspension Fork - Shiny Black, 15QR x 110 - 29", 150mm
Marzocchi Bomber Z1 Suspension Fork - Shiny Black, 15QR x 110 - 29", 150mm
- All Mountain/Enduro/Park fork featuring the stout and proven 36mm chassis
- Redesigned lower legs feature a stiffer arch design
- Lower leg bypass channels for buttery, hassle-free suspension action
- Rail/Grip damper with compression sweep adjustment, from locked out to full open
- Simple rebound adjustment for the set-and-forget rider
- Float Evol air spring system for bottomless travel feel
- 15QRx110 quick release thru-axle
- Tapered steerer tube for maximum stiffness
- 180-203mm disc rotor
- 2.6" max tire size
- Starting weight 2249g
| Model | Bomber Z1 |
| Wheel Size | 27.5", 29" |
| Steerer (Stem/Race) | Tapered (28.6/40mm) |
| Offset | 44, 44mm |
| Travel | 150mm |
| Spring Type | Float Air |
| Brake Mount | Disc Only (PM) |
| Dropout | 15x110mm Boost |
| Weight | -, 2249 |
| Color | Shiny Black |
| Steerer Type | Tapered |
| Lockout Switch | Crown |
| Negative Spring | Air |
| Travel (mm) | 160 |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Maximum Tire Width | 66 |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Crown Race | 40 |
| External Adjustments | Rebound Damping |
| Defined Color | Black |
| Positive Spring | Air |
| keyword search | MY25 |
| Stanchion Diameter | 36 |
| Steerer Tube Length (mm) | 263 |
| Brake Type | Post Mount 180 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- All Mountain/Enduro/Park fork featuring the stout and proven 36mm chassis
- Redesigned lower legs feature a stiffer arch design
- Lower leg bypass channels for buttery, hassle-free suspension action
- Rail/Grip damper with compression sweep adjustment, from locked out to full open
- Simple rebound adjustment for the set-and-forget rider
- Float Evol air spring system for bottomless travel feel
- 15QRx110 quick release thru-axle
- Tapered steerer tube for maximum stiffness
- 180-203mm disc rotor
- 2.6" max tire size
- Starting weight 2249g
| Model | Bomber Z1 |
| Wheel Size | 27.5", 29" |
| Steerer (Stem/Race) | Tapered (28.6/40mm) |
| Offset | 44, 44mm |
| Travel | 150mm |
| Spring Type | Float Air |
| Brake Mount | Disc Only (PM) |
| Dropout | 15x110mm Boost |
| Weight | -, 2249 |
| Color | Shiny Black |
| Steerer Type | Tapered |
| Lockout Switch | Crown |
| Negative Spring | Air |
| Travel (mm) | 160 |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Maximum Tire Width | 66 |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Crown Race | 40 |
| External Adjustments | Rebound Damping |
| Defined Color | Black |
| Positive Spring | Air |
| keyword search | MY25 |
| Stanchion Diameter | 36 |
| Steerer Tube Length (mm) | 263 |
| Brake Type | Post Mount 180 |














