Marzocchi Bomber Z1 Suspension Fork
| Steerer Type | Tapered |
| Lockout Switch | Crown, None |
| Brake Type | Post Mount 180 |
| Negative Spring | Air |
| Travel (mm) | 170 |
| Offset | 44 |
| Axle to Crown Length | 566 |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Maximum Tire Width | 66 |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Color | Black, Shiny Black |
| Crown Race | 40 |
| Wheel Size | 27.5" |
| External Adjustments | Rebound Damping |
| Defined Color | Black |
| Positive Spring | Air |
| Stanchion Diameter | 36 |
| Steerer Tube Length (mm) | 263 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Marzocchi Bomber Z1 Suspension Fork
Marzocchi Bomber Z1 Suspension Fork
| Steerer Type | Tapered |
| Lockout Switch | Crown, None |
| Brake Type | Post Mount 180 |
| Negative Spring | Air |
| Travel (mm) | 170 |
| Offset | 44 |
| Axle to Crown Length | 566 |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Maximum Tire Width | 66 |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Color | Black, Shiny Black |
| Crown Race | 40 |
| Wheel Size | 27.5" |
| External Adjustments | Rebound Damping |
| Defined Color | Black |
| Positive Spring | Air |
| Stanchion Diameter | 36 |
| Steerer Tube Length (mm) | 263 |
Original: $729.00
-65%$729.00
$255.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Steerer Type | Tapered |
| Lockout Switch | Crown, None |
| Brake Type | Post Mount 180 |
| Negative Spring | Air |
| Travel (mm) | 170 |
| Offset | 44 |
| Axle to Crown Length | 566 |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Maximum Tire Width | 66 |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Color | Black, Shiny Black |
| Crown Race | 40 |
| Wheel Size | 27.5" |
| External Adjustments | Rebound Damping |
| Defined Color | Black |
| Positive Spring | Air |
| Stanchion Diameter | 36 |
| Steerer Tube Length (mm) | 263 |














