Hope Evo Fat Bike Crankset - 165mm Direct Mount 30mm Spindle For 170/177mm Rear Spacing BLK
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Number of Chainrings | No Rings No Spider Included |
| Crank Length (mm) | 165 |
| Crank Intended Use | Mountain |
| Drivetrain Speeds | 9 |
| Drivetrain Speeds | 10 |
| Drivetrain Speeds | 11 |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| Weight | 560 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Hope BSA30 |
| Spindle Interface Type | 392 EVO |
| Chainring BCD | Direct Mount |
| Chainline/Hub Compatibility | 170/177 Hubs |
| Defined Color | Black |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Hope Evo Fat Bike Crankset - 165mm Direct Mount 30mm Spindle For 170/177mm Rear Spacing BLK
Hope Evo Fat Bike Crankset - 165mm Direct Mount 30mm Spindle For 170/177mm Rear Spacing BLK
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Number of Chainrings | No Rings No Spider Included |
| Crank Length (mm) | 165 |
| Crank Intended Use | Mountain |
| Drivetrain Speeds | 9 |
| Drivetrain Speeds | 10 |
| Drivetrain Speeds | 11 |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| Weight | 560 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Hope BSA30 |
| Spindle Interface Type | 392 EVO |
| Chainring BCD | Direct Mount |
| Chainline/Hub Compatibility | 170/177 Hubs |
| Defined Color | Black |
Original: $395.00
-65%$395.00
$138.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Number of Chainrings | No Rings No Spider Included |
| Crank Length (mm) | 165 |
| Crank Intended Use | Mountain |
| Drivetrain Speeds | 9 |
| Drivetrain Speeds | 10 |
| Drivetrain Speeds | 11 |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| Weight | 560 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Hope BSA30 |
| Spindle Interface Type | 392 EVO |
| Chainring BCD | Direct Mount |
| Chainline/Hub Compatibility | 170/177 Hubs |
| Defined Color | Black |















