FOX 38 Performance Elite Suspension Fork - 29" 170 mm 15 x 110 mm Kabolt-X 44mm Offset GRIP X2 Damper 58HT Matte BLK
- TECH SPECS
| model | 38, P-Se, Grip X2, HSC, LSC, HSR, LSR |
| wheel size | 29" |
| steer (stem/race) | tapered (28.6/40mm) |
| offset | 44mm |
| travel | 170mm |
| spring type | Float Evol air |
| brake mount | disc only (PM-180) |
| dropout | 15x110mm Boost |
| weight | - |
| color | matte black |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




FOX 38 Performance Elite Suspension Fork - 29" 170 mm 15 x 110 mm Kabolt-X 44mm Offset GRIP X2 Damper 58HT Matte BLK
FOX 38 Performance Elite Suspension Fork - 29" 170 mm 15 x 110 mm Kabolt-X 44mm Offset GRIP X2 Damper 58HT Matte BLK
- TECH SPECS
| model | 38, P-Se, Grip X2, HSC, LSC, HSR, LSR |
| wheel size | 29" |
| steer (stem/race) | tapered (28.6/40mm) |
| offset | 44mm |
| travel | 170mm |
| spring type | Float Evol air |
| brake mount | disc only (PM-180) |
| dropout | 15x110mm Boost |
| weight | - |
| color | matte black |
Original: $1,027.65
-65%$1,027.65
$359.68Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| model | 38, P-Se, Grip X2, HSC, LSC, HSR, LSR |
| wheel size | 29" |
| steer (stem/race) | tapered (28.6/40mm) |
| offset | 44mm |
| travel | 170mm |
| spring type | Float Evol air |
| brake mount | disc only (PM-180) |
| dropout | 15x110mm Boost |
| weight | - |
| color | matte black |














