FOX 38 Factory Suspension Fork - 29"
| Steerer Type | Tapered |
| Lockout Switch | Crown |
| Brake Type | Post Mount 180 |
| Negative Spring | Air |
| Travel (mm) | 160, 170, 180 |
| Offset | 44 |
| Axle to Crown Length | 573.70000000000005, 583.70000000000005, 593.70000000000005 |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Maximum Tire Width | 72 |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Color | Shiny Black, Shiny Orange |
| Crown Race | 40 |
| Wheel Size | 29" |
| External Adjustments | Rebound Damping |
| Defined Color | Black, Orange |
| Positive Spring | Air |
| keyword search | FOX MY25 |
| Stanchion Diameter | 38 |
| Steerer Tube Length (mm) | 264 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




FOX 38 Factory Suspension Fork - 29"
FOX 38 Factory Suspension Fork - 29"
| Steerer Type | Tapered |
| Lockout Switch | Crown |
| Brake Type | Post Mount 180 |
| Negative Spring | Air |
| Travel (mm) | 160, 170, 180 |
| Offset | 44 |
| Axle to Crown Length | 573.70000000000005, 583.70000000000005, 593.70000000000005 |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Maximum Tire Width | 72 |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Color | Shiny Black, Shiny Orange |
| Crown Race | 40 |
| Wheel Size | 29" |
| External Adjustments | Rebound Damping |
| Defined Color | Black, Orange |
| Positive Spring | Air |
| keyword search | FOX MY25 |
| Stanchion Diameter | 38 |
| Steerer Tube Length (mm) | 264 |
Original: $1,309.00
-65%$1,309.00
$458.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Steerer Type | Tapered |
| Lockout Switch | Crown |
| Brake Type | Post Mount 180 |
| Negative Spring | Air |
| Travel (mm) | 160, 170, 180 |
| Offset | 44 |
| Axle to Crown Length | 573.70000000000005, 583.70000000000005, 593.70000000000005 |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Maximum Tire Width | 72 |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Color | Shiny Black, Shiny Orange |
| Crown Race | 40 |
| Wheel Size | 29" |
| External Adjustments | Rebound Damping |
| Defined Color | Black, Orange |
| Positive Spring | Air |
| keyword search | FOX MY25 |
| Stanchion Diameter | 38 |
| Steerer Tube Length (mm) | 264 |














