ENVE Composites Mountain Fork - 29" 1.5" Tapered 15 x 110mm Black
- TECH SPECS
| Steerer Type | Tapered |
| Color | Carbon |
| Brake Mount (Fork) | Post Mount 160 |
| Crown Race | 40 |
| Weight | 676 |
| Wheel Size | 29+ |
| Offset | 44 or 52 |
| Material | Carbon |
| Defined Color | Black |
| Maximum Tire Clearance (Fork) | 76 |
| Axle to Crown Length | 490mm - 44mm Rake Position 492mm - 52mm Rake Position |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Steerer Tube Length (mm) | 300 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

ENVE Composites Mountain Fork - 29" 1.5" Tapered 15 x 110mm Black
ENVE Composites Mountain Fork - 29" 1.5" Tapered 15 x 110mm Black
- TECH SPECS
| Steerer Type | Tapered |
| Color | Carbon |
| Brake Mount (Fork) | Post Mount 160 |
| Crown Race | 40 |
| Weight | 676 |
| Wheel Size | 29+ |
| Offset | 44 or 52 |
| Material | Carbon |
| Defined Color | Black |
| Maximum Tire Clearance (Fork) | 76 |
| Axle to Crown Length | 490mm - 44mm Rake Position 492mm - 52mm Rake Position |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Steerer Tube Length (mm) | 300 |
Original: $700.00
-65%$700.00
$245.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Steerer Type | Tapered |
| Color | Carbon |
| Brake Mount (Fork) | Post Mount 160 |
| Crown Race | 40 |
| Weight | 676 |
| Wheel Size | 29+ |
| Offset | 44 or 52 |
| Material | Carbon |
| Defined Color | Black |
| Maximum Tire Clearance (Fork) | 76 |
| Axle to Crown Length | 490mm - 44mm Rake Position 492mm - 52mm Rake Position |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Steerer Tube Length (mm) | 300 |














