Dimension 110 Crankset
| Rings | Sold Separately |
| Number of Chainrings | No Rings Included |
| Drivetrain Speeds | 8 |
| Chainring BCD | 74 |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs > 415 mm Chainstay |
| Color | Black |
| Crank Length (mm) | 170, 175 |
| Crank Intended Use | Cyclocross |
| Weight | 590 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Square Taper JIS |
| Defined Color | Black |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Dimension 110 Crankset
Dimension 110 Crankset
| Rings | Sold Separately |
| Number of Chainrings | No Rings Included |
| Drivetrain Speeds | 8 |
| Chainring BCD | 74 |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs > 415 mm Chainstay |
| Color | Black |
| Crank Length (mm) | 170, 175 |
| Crank Intended Use | Cyclocross |
| Weight | 590 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Square Taper JIS |
| Defined Color | Black |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Rings | Sold Separately |
| Number of Chainrings | No Rings Included |
| Drivetrain Speeds | 8 |
| Chainring BCD | 74 |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs > 415 mm Chainstay |
| Color | Black |
| Crank Length (mm) | 170, 175 |
| Crank Intended Use | Cyclocross |
| Weight | 590 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Square Taper JIS |
| Defined Color | Black |















