5Dev Titanium Cranks
- CNC'd from solid bar stock titanium
- Low profile crank arm reduces pedal strike during technical climbs
- Compatible with SRAM 8-bolt direct mount chainring interface
- Q Factor: 168mm for 52mm Boost (177mm for Super Boost+)
- Weight: 553g (29mm spindle)
| Model | Titanium Boost Crank |
| Length | 165mm, 167.5mm |
| Direct Mount/BCD | 8-Bolt |
| Configuration | 1x |
| Spindle Interface | 30mm, SRAM DUB |
| BB Shell Width | 73mm |
| Chainline | 52mm |
| Material | Titanium |
| Color | Silver |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

5Dev Titanium Cranks
5Dev Titanium Cranks
- CNC'd from solid bar stock titanium
- Low profile crank arm reduces pedal strike during technical climbs
- Compatible with SRAM 8-bolt direct mount chainring interface
- Q Factor: 168mm for 52mm Boost (177mm for Super Boost+)
- Weight: 553g (29mm spindle)
| Model | Titanium Boost Crank |
| Length | 165mm, 167.5mm |
| Direct Mount/BCD | 8-Bolt |
| Configuration | 1x |
| Spindle Interface | 30mm, SRAM DUB |
| BB Shell Width | 73mm |
| Chainline | 52mm |
| Material | Titanium |
| Color | Silver |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- CNC'd from solid bar stock titanium
- Low profile crank arm reduces pedal strike during technical climbs
- Compatible with SRAM 8-bolt direct mount chainring interface
- Q Factor: 168mm for 52mm Boost (177mm for Super Boost+)
- Weight: 553g (29mm spindle)
| Model | Titanium Boost Crank |
| Length | 165mm, 167.5mm |
| Direct Mount/BCD | 8-Bolt |
| Configuration | 1x |
| Spindle Interface | 30mm, SRAM DUB |
| BB Shell Width | 73mm |
| Chainline | 52mm |
| Material | Titanium |
| Color | Silver |















