5Dev R-Spec Trail Enduro Cranks
- An evolution of the original, now exceeding the ISO Race standard
- Low profile crank arm reduces pedal strike during technical climbs
- Compatible with SRAM 3-bolt direct mount chainring interface
- Q Factor: 167mm for 52mm Boost (176mm for Super Boost+)
- Now features a matte finish
- 5 year warranty
- Weight: 610g (165mm length with 29mm spindle)
| Model | R-Spec Trail Enduro |
| Length | 155mm, 160mm, 165mm, 170mm, 175mm |
| Direct Mount/BCD | 3-Bolt |
| Configuration | 1x |
| Spindle Interface | 30mm, SRAM DUB |
| BB Shell Width | 73mm |
| Chainline | 52mm |
| Material | Aluminum |
| Color | Black, Silver |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



5Dev R-Spec Trail Enduro Cranks
5Dev R-Spec Trail Enduro Cranks
- An evolution of the original, now exceeding the ISO Race standard
- Low profile crank arm reduces pedal strike during technical climbs
- Compatible with SRAM 3-bolt direct mount chainring interface
- Q Factor: 167mm for 52mm Boost (176mm for Super Boost+)
- Now features a matte finish
- 5 year warranty
- Weight: 610g (165mm length with 29mm spindle)
| Model | R-Spec Trail Enduro |
| Length | 155mm, 160mm, 165mm, 170mm, 175mm |
| Direct Mount/BCD | 3-Bolt |
| Configuration | 1x |
| Spindle Interface | 30mm, SRAM DUB |
| BB Shell Width | 73mm |
| Chainline | 52mm |
| Material | Aluminum |
| Color | Black, Silver |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- An evolution of the original, now exceeding the ISO Race standard
- Low profile crank arm reduces pedal strike during technical climbs
- Compatible with SRAM 3-bolt direct mount chainring interface
- Q Factor: 167mm for 52mm Boost (176mm for Super Boost+)
- Now features a matte finish
- 5 year warranty
- Weight: 610g (165mm length with 29mm spindle)
| Model | R-Spec Trail Enduro |
| Length | 155mm, 160mm, 165mm, 170mm, 175mm |
| Direct Mount/BCD | 3-Bolt |
| Configuration | 1x |
| Spindle Interface | 30mm, SRAM DUB |
| BB Shell Width | 73mm |
| Chainline | 52mm |
| Material | Aluminum |
| Color | Black, Silver |















