5Dev Freeride / DH / Park Cranks
- Engineered for the hardest abuse dished out by aggressive riders
- Low profile crank arm reduces pedal strike during technical climbs
- Compatible with SRAM 8-bolt direct mount chainring interface for a limited time, includes a 32t 8-bolt chainring
- Q Factor: 167mm for 52mm Boost (176mm for Super Boost+)
- 5 year warranty
- Weight:
| Model | DH/Freeride |
| Length | 155mm |
| Direct Mount/BCD | 8-Bolt |
| Configuration | 1x |
| Spindle Interface | SRAM DUB |
| BB Shell Width | 73mm |
| Chainline | 52mm |
| Material | Aluminum |
| Color | Black, Clear/Silver |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


5Dev Freeride / DH / Park Cranks
5Dev Freeride / DH / Park Cranks
- Engineered for the hardest abuse dished out by aggressive riders
- Low profile crank arm reduces pedal strike during technical climbs
- Compatible with SRAM 8-bolt direct mount chainring interface for a limited time, includes a 32t 8-bolt chainring
- Q Factor: 167mm for 52mm Boost (176mm for Super Boost+)
- 5 year warranty
- Weight:
| Model | DH/Freeride |
| Length | 155mm |
| Direct Mount/BCD | 8-Bolt |
| Configuration | 1x |
| Spindle Interface | SRAM DUB |
| BB Shell Width | 73mm |
| Chainline | 52mm |
| Material | Aluminum |
| Color | Black, Clear/Silver |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Engineered for the hardest abuse dished out by aggressive riders
- Low profile crank arm reduces pedal strike during technical climbs
- Compatible with SRAM 8-bolt direct mount chainring interface for a limited time, includes a 32t 8-bolt chainring
- Q Factor: 167mm for 52mm Boost (176mm for Super Boost+)
- 5 year warranty
- Weight:
| Model | DH/Freeride |
| Length | 155mm |
| Direct Mount/BCD | 8-Bolt |
| Configuration | 1x |
| Spindle Interface | SRAM DUB |
| BB Shell Width | 73mm |
| Chainline | 52mm |
| Material | Aluminum |
| Color | Black, Clear/Silver |















