WTB Resolute Road Tire 700x42C Folding Tubeless Ready DNA Tanwall
- TECH SPECS
| Primary Color | Tanwall |
| Bead | Folding |
| Tire Compound | DNA |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Tire Weight | 460g |
| Tire Width | 42C |
| Tire Width Range | 39 - 50 |
| Labeled Size | 700x42C |
| Tire Diameter/ISO | 700C/622 |
| e-Bike approved | No |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

WTB Resolute Road Tire 700x42C Folding Tubeless Ready DNA Tanwall
WTB Resolute Road Tire 700x42C Folding Tubeless Ready DNA Tanwall
- TECH SPECS
| Primary Color | Tanwall |
| Bead | Folding |
| Tire Compound | DNA |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Tire Weight | 460g |
| Tire Width | 42C |
| Tire Width Range | 39 - 50 |
| Labeled Size | 700x42C |
| Tire Diameter/ISO | 700C/622 |
| e-Bike approved | No |
Original: $65.95
-65%$65.95
$23.08Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Primary Color | Tanwall |
| Bead | Folding |
| Tire Compound | DNA |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Tire Weight | 460g |
| Tire Width | 42C |
| Tire Width Range | 39 - 50 |
| Labeled Size | 700x42C |
| Tire Diameter/ISO | 700C/622 |
| e-Bike approved | No |












