WTB Raddler Tire 700x40C Folding Clincher Dual DNA TCS Light/Fast Rolling 60TPI Tanwall
- TECH SPECS
| Primary Color | Tanwall |
| Bead | Folding |
| Tire Compound | Dual DNA |
| Tire PSI | 50 |
| Tire Technology | TCS Light/Fast Rolling |
| TPI | 60TPI |
| Tire Type | Clincher |
| Tire Weight | 490g |
| Tire Width | 40C |
| Tire Width Range | 39 - 50 |
| Labeled Size | 700x40C |
| Tire Diameter/ISO | 700C/622 |
| Tubeless Technology | TCS |
| e-Bike approved | No |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

WTB Raddler Tire 700x40C Folding Clincher Dual DNA TCS Light/Fast Rolling 60TPI Tanwall
WTB Raddler Tire 700x40C Folding Clincher Dual DNA TCS Light/Fast Rolling 60TPI Tanwall
- TECH SPECS
| Primary Color | Tanwall |
| Bead | Folding |
| Tire Compound | Dual DNA |
| Tire PSI | 50 |
| Tire Technology | TCS Light/Fast Rolling |
| TPI | 60TPI |
| Tire Type | Clincher |
| Tire Weight | 490g |
| Tire Width | 40C |
| Tire Width Range | 39 - 50 |
| Labeled Size | 700x40C |
| Tire Diameter/ISO | 700C/622 |
| Tubeless Technology | TCS |
| e-Bike approved | No |
Original: $65.95
-65%$65.95
$23.08Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Primary Color | Tanwall |
| Bead | Folding |
| Tire Compound | Dual DNA |
| Tire PSI | 50 |
| Tire Technology | TCS Light/Fast Rolling |
| TPI | 60TPI |
| Tire Type | Clincher |
| Tire Weight | 490g |
| Tire Width | 40C |
| Tire Width Range | 39 - 50 |
| Labeled Size | 700x40C |
| Tire Diameter/ISO | 700C/622 |
| Tubeless Technology | TCS |
| e-Bike approved | No |












