WTB Byway Tire - 700 x 44 TCS Tubeless Folding Black/Tan
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Black/Tan |
| Weight | 479 |
| Weight (oz) | 16.8 |
| Defined Color | Tan |
| ISO Width (mm) | 44 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 44 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

WTB Byway Tire - 700 x 44 TCS Tubeless Folding Black/Tan
WTB Byway Tire - 700 x 44 TCS Tubeless Folding Black/Tan
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Black/Tan |
| Weight | 479 |
| Weight (oz) | 16.8 |
| Defined Color | Tan |
| ISO Width (mm) | 44 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 44 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Original: $65.95
-65%$65.95
$23.08Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Black/Tan |
| Weight | 479 |
| Weight (oz) | 16.8 |
| Defined Color | Tan |
| ISO Width (mm) | 44 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 44 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |












