Vittoria Urbano Tire
| Flat Protection | Tread |
| TPI | 26 |
| Color | Black |
| Weight | 1061, 1066, 1151, 667, 749, 887, 942, 965 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 28, 32, 37, 40, 42, 47 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 26", 27.5", 700c |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 1.75, 27.5 x 1.75, 700 x 28, 700 x 32, 700 x 35, 700 x 38, 700 x 40, 700 x 45 |
| Tire Type | Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns








Vittoria Urbano Tire
Vittoria Urbano Tire
| Flat Protection | Tread |
| TPI | 26 |
| Color | Black |
| Weight | 1061, 1066, 1151, 667, 749, 887, 942, 965 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 28, 32, 37, 40, 42, 47 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 26", 27.5", 700c |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 1.75, 27.5 x 1.75, 700 x 28, 700 x 32, 700 x 35, 700 x 38, 700 x 40, 700 x 45 |
| Tire Type | Clincher |
Original: $50.99
-65%$50.99
$17.85Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread |
| TPI | 26 |
| Color | Black |
| Weight | 1061, 1066, 1151, 667, 749, 887, 942, 965 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 28, 32, 37, 40, 42, 47 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 26", 27.5", 700c |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 1.75, 27.5 x 1.75, 700 x 28, 700 x 32, 700 x 35, 700 x 38, 700 x 40, 700 x 45 |
| Tire Type | Clincher |












