🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Vittoria Rally Tire
This value oriented tubular is intended to be used while training to help the race day tires stay clean and safe.Durable cotton casing for extended training life Rubber compound provides performance and longevity File pattern center tread Herringbone shoulder tread
| Flat Protection | Tread |
| TPI | 220 |
| Valve Core | Fixed, Removable |
| Color | Black, Black/Tan |
| Weight | 310, 320 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 25 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 25 |
| Tire Type | Tubular |
| PSI | 130 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Vittoria Rally Tire
Vittoria Rally Tire
This value oriented tubular is intended to be used while training to help the race day tires stay clean and safe.Durable cotton casing for extended training life Rubber compound provides performance and longevity File pattern center tread Herringbone shoulder tread
| Flat Protection | Tread |
| TPI | 220 |
| Valve Core | Fixed, Removable |
| Color | Black, Black/Tan |
| Weight | 310, 320 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 25 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 25 |
| Tire Type | Tubular |
| PSI | 130 |
Select Color
From $19.60
Original: $55.99
-65%Vittoria Rally Tire—
$55.99
$19.60Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This value oriented tubular is intended to be used while training to help the race day tires stay clean and safe.Durable cotton casing for extended training life Rubber compound provides performance and longevity File pattern center tread Herringbone shoulder tread
| Flat Protection | Tread |
| TPI | 220 |
| Valve Core | Fixed, Removable |
| Color | Black, Black/Tan |
| Weight | 310, 320 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 25 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 25 |
| Tire Type | Tubular |
| PSI | 130 |












